تبلیغات
مسلمان امروز - قسمت سوم اصطلاحات سیاسی

salam be to

دوشنبه 21 تیر 1389

قسمت سوم اصطلاحات سیاسی

نویسنده:   طبقه بندی: سیاست و اموزشهای سیاسی، 

با عرض سلام و خسته نباشید بخش سیاست مسلمان امروز خوشه مقالاتی را اماده کرده است
که امیدوارم مورد توجه شما قرار بگیرد.
کلیه حقوق این اثار برای نویسنده محفوظ است
قسمت سوم برای دیدن این قسمت به ادامه مطلب بروید


تروریسم ارتجاعى
تروریسم ارتجاعى (Reactionary Terrorism) نوعى تروریسم است كه خواستار حفظ اوضاع سیاسى - اجتماعى موجود در جامعه بوده، و هدف آن از این كار، دستیابى به یكى یا تمامى اهداف زیر است:
-
حفظ سیطره و حاكمیت قومى یا نژادى.
-
حفظ جامعه، بدون این كه تحت تأثیر دیگر ادیان و مكاتب و اقوام قرار گیرد.
-
حفظ حاكمیت ارزش‏هاى دینى معین.
این‏گونه سازمان‏هاى تروریستى به طور معمول علیه اجانب فعالیت مى‏كنند. آن‏ها اغلب علیه جریان‏هاى سیاسى مخالف و چپگرا فعالیت مى‏كنند، و با احزاب، گروه‏ها و سازمان‏هایى كه سعى در گسترش حاكمیت دیگر اقوام، مكاتب و ادیان در جامعه دارند، مخالف مى‏كنند. این نوع تروریسم معمولاً با مخالفت دولت‏هاى حاكم مواجه نمى‏شود؛ بلكه بعضى از آن‏ها نه تنها چنین فعالیت‏هاى تروریستى را تأیید و حمایت مى‏كنند؛ بلكه از این حد نیز فراتر رفته، تا جایى كه از برخى از این سازمان‏هاى تروریستى، به عنوان ابزارى براى انجام تروریسم دولتى استفاده مى‏كنند. بسیارى از سازمان‏هایى كه در كشورهاى جهان به ویژه ایالات متحده‏ى آمریكا، آلمان، فرانسه، ایتالیا و جنوب آفریقا پراكنده‏اند، به این نوع تروریسم دست مى‏زنند.

 
تروریسم نژادى - جدایى‏طلبانه
تروریسم نژادى - جدایى‏طلبانه (Ethnic - Separatist Terrorism) نوعى تروریسم است كه مى‏خواهد حاكمیت منطقه‏ى مشخصى كه دولت بر آن حكومت مى‏كند به دیگران واگذار شود. معمولاً سازمان‏هایى كه از ماهیت نژادى یا قومى برخوردارند به هدایت این نوع تروریسم پرداخته، و سعى دارند از دولت مركزى جدا شوند، و هویت شخصى و مستقلى را براى خود دست و پا كنند.
این نوع تروریسم، به طور كلى، بر تأیید بخش‏هاى وسیعى از افراد گروه‏هاى نژادى و قومى، كه سعى در رسیدن به اهداف جدایى‏طلبانه‏ى خود دارند تكیه دارد. جهت‏گیرى ایدئولوژیكى معینى بر این نوع تروریسم حاكم نیست، بلكه وحدت هدف، كه همانا تلاش براى ایجاد هویت قومى مستقل است بر آن حكومت مى‏كند.
 
تروریسم اندیشه
تروریسم اندیشه، تروریسمى است كه هدف آن از بین بردن اندیشه‏ى حاكم، و ایجاد اندیشه‏اى جدید است. برخى، به اعتبار این كه زبان مى‏تواند یكى از ابزارهاى كنترل به شمار رود، اصطلاح تروریسم زبانى را به آن اطلاق مى‏كنند.
هدف این نوع تروریسم، كه بعضى از رژیم‏هاى سیاسى در رویارویى با شهروندان خود و دیگران از آن استفاده مى‏كنند، رسیدن به نتایجى است كه مهم‏ترین آن‏ها عبارت‏اند از:
-
كنترل، و بلكه خاموش كردن فریادهاى مخالفت داخلى و خارجى.
-
تعیین خط قرمزى كه به هنگام بیان اندیشه در مورد مسائل مختلف عمومى، گذشتن از آن جایز نیست.
-
تحمیل نوع معینى از فرهنگ بر عقل و آگاهى شهروندان.
-
دستیابى به درجه‏ى بالایى از كنترل اندیشه، و سوق دادن آن به سمتى كه با اهداف و جهت‏گیرى‏هاى رژیم همراه باشد.
 
تروریسم روانى
تروریسم روانى یعنى تحت فشار قرار دادن شخصى، با انتشار مداوم پوشش واقعى از دروغ‏ها و اتهامات تا این كه به سقوط روحیه و از دست رفتن توازن وى منتهى شود. معمولاً این نوع تروریسم با بررسى‏هاى بسیار دقیق صورت مى‏گیرد.

سایبر تروریسم

سایبر تروریسم Cyber terrorism در حقیقت همان تعریف تروریسم را دارد، با این تفاوت كه این بار هدف متمركز روی منابع موجود در فضای مجازی است. سایبر تروریسم می تواند ابعاد داخلی داشته باشد یا شامل موارد بین المللی شود. سایبر تروریسم امروز خطرناك تر از تروریسم سنتی است به این دلیل كه ساختار اقتصادی و خدمات رسانی بسیاری از كشورها مبتنی بر فناوری های اطلاعاتی و ارتباطی شده است با این توضیحات می توان سایبر تروریسم را چنین تعریف كرد: اقدامات برنامه ریزی شده و هدفمند با اغراض سیاسی و غیر شخصی كه علیه رایانه ها و امكانات و برنامه های ذخیره شده در درون آن ها از طریق شبكه جهانی صورت می گیرد و هدف از چنین اقدامی نابودی یا وارد آوردن آسیب های جدی به آن هاست.
با توجه به مطالب ذكر شده درباره سایبر تروریسم، می توان ویژگی های زیر را برای آن ذكر كرد:
هدف قرار دادن تعداد بیشتری از مردم، استفاده از گروه های رایانه ای ناشناخته در سطح بین المللی، نداشتن محدودیت جغرافیایی، پنهان ماندن هویت، تبلیغ و عضو گیری بین المللی، گسترش دامنه تروریسم به مسائل مالی بانكی و اقتصادی و خدمات شهری.
تروریست های فضای مجازی یا اینترنتی، به جای استفاده از سلاح های رایج، بمب ها و موشك ها یا سایر ابزارهای معمول از نرم افزارهای مخرب رایانه ای برای پیشبرد اهداف خود استفاده می كنند. ویروس ها، كرم ها، تروجان ها، اسپم ها، ایمیل بمبینگ، گوگل بمبینگ، هك و نفوذ رایانه ای و خرابكاری یا دستكاری های اینترنتی و شبكه ای، بخشی از ابزارهای تروریسم مجازی به شمار می رود

نویسندگان

نظرسنجی

  نظر شما درباره ی اجرای طرح عفاف و حجاب چیست
آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :