تبلیغات
مسلمان امروز - قسمت چهارم اصطلاحات سیاسی

salam be to

دوشنبه 21 تیر 1389

قسمت چهارم اصطلاحات سیاسی

نویسنده:   طبقه بندی: سیاست و اموزشهای سیاسی، 

با عرض سلام و خسته نباشید بخش سیاست مسلمان امروز خوشه مقالاتی را اماده کرده است
که امیدوارم مورد توجه شما قرار بگیرد.
کلیه حقوق این اثار برای نویسنده محفوظ است
قسمت چهارم بری دیدن این قسمت به ادامه مطلب بروید

 

تفکیک قوا                                              Separating of Powers

نظریه ای است که بر طبق آن برای پرهیز از استبداد، قدرت حکومت می باید از راه چند قوه یا دستگاه و نهادهای جدا از هم به کار رود. سنت تفکیک قوای حکومت به سه قوه اجرایی، قضائی و قانونگذاری اساس دموکراسیهای قانونی است. تفکیک قوا لازم می آورد که هیچ یک از سه قوه نتوانند در کار یکدیگر دخالت کنند یا اینکه هیچ کس نتواند جز در یکی از قوا به کار پردازد یا اینکه هیچ یک از سه قوه وظیفه قوه دیگر را انجام ندهد.

جهان سوم

اصطلاحی است که در دهه های 1950 و 1960 رواج یافت و مقصود آن مجموعه کشورهای تازه استقلال یافتهء قاره های آسیا و آفریقا و همچنین کشورهایی است که نه از شمار کشورهای توسعه یافته سرمایه داری اند و نه از شمار کشورهای توسعه یافته کمونیست.

عنوان های ردیف این اصطلاح، کشورهای " توسعه نیافته "، " کم توسعه " یا " رو به توسعه " است. بیشتر کشورهی آسیایی، آفریقایی و آمریکای لاتین جهان سومی هستند. اکثر این کشورها پیشینهء  استعمارزدگی دارند و از امپریالیسم متنفرند و گرفتار فقر و انفجار جمعیت هستند و بیش از دو سوم کشورهای عضو سازمان ملل را تشکیل می دهند

جهانی شدن Globalization                                                                 

جهانی شدن عبارت است از فرایند فشردگی فزاینده زمان و فضا که بواسطه آن مردم دنیا کم و بیش و به صورتی نسبتاً آگاهانه در جامعه جهانی ادغام می شوند. به عبارت دیگر جهانی شدن معطوف به فرایندی است که در جریان آن فرد و جامعه در گستره ای جهانی با یکدیگر پیوند می خورند.

با گذشت زمان گستره و شتاب جهانی شدن بیشتر می شود، تأثیر پذیری افراد و گروههای مختلف از این فرایند فزونی می یابد و امکان بر کنار ماندن از تاثیرات آن کاهش می یابد. به همین دلیل شکل گیری نوعی بحران هویت و معنا نیز که در همگون سازی فرهنگی و خاص گرایی فرهنگی نمود می یابد، گریز ناپذیر است

چپ و راست                             Left and Right

خاستگاه این اصطلاح انقلاب فرانسه است که در جمع ملی آن نمایندگان انقلابی تندرو در طرف چپ و محافظه کارها در طرف راست می نشستند. به طور کلی، جریان چپ شامل همه گروههای اصلاح طلب و انقلابی روزگار نو است، یعنی لیبرالها، سوسیالیستها، آنارشیستها، کمونیستها و.. ویژگی چپ را می توان این چنین برشمرد : هواداری از دگرگونی های هر چه شتابانتر اجتماعی و اقتصادی در جهت ایجاد برابری / ایمان به پیشرفت بیکران تاریخ علم و بشریت در برابر ایمان دینی و آن جهانی ؛ روی آوردن به عقل و استدلال و داشتن باورهای فلسفی غیر دینی و ضد دینی /گرایش به انترناسیونالیسم در برابر میهن پرستی و ناسیونالیسم و باور به یگانگی نهایی نوع بشر و سرنوشت آن / گرایش به سنت شکنی در برابر محافظه کاری.

اصطلاح راست در مورد سسله ای از نظریه های سیاسی که در سوی دیگر طیف سیاسی، در برابر چپ قرار دارد به کار می رود. گرایش راست ها در سده نوزدهم چنین بود : برحق دانستن نابرابری های اجتماعی / دفاع و حمایت از نهادهای سنتی جامعه مانند خانواده، کلیسا / گرایش شدید به ناسیونالیسم و افزایش قدرت ملی /  دفاع از آزادی های سیاسی و اقتصادی فرد در برابر هر گونه دست اندازی دولت و هواداری از حمایت دولت از صنایع و فراورده های داخلی در برابر کالاهای خارجی / اما راست نو تنها با امور اقتصادی سر و کار ندارد، بلکه گرایشهای ناسیونالیسم هر چه بیشتر در آن رخنه کرده است.

در سالهای اخیر اصطلاح های راست و چپ برای دسته بندی های داخلی حزب ها نیز به کار می رود.

حاکمیت

یا فرمانفرمایی، قدرت عالی دولت که قانونگدار و اجرا کننده قانون است و بالاتر از آن قدرتی نیست. حوزه حاکمیت یک دولت شامل آن قلمروی از کاربرد دولت است که در آن، بنا بر حقوق بین الملل، دولت خود مختار است و زیر نظارت قانونی دولتهای دیگر یا درگیر با حقوق بین الملل نیست.

انواع حکومت 

اشرافی  / آریستو کراسی Aristocracy           

 حکومت سرامدان است که برتری ایشان بر اساس وراثت و شرف خونی است و بنابر این میتوان آن را حکومت نژادگان و اشراف نامید. قدرت دولت در آن مطلق و در دست طبقه ممتاز است و حاکمیت از راه وراثت و امتیازهای طبقه ای گرفته می شود و دیگر طبقات را راهی به آن نباشد. نوع کامل این نظام سیاسی را در ایران پیش از اسلام و در اروپای

نویسندگان

نظرسنجی

  نظر شما درباره ی اجرای طرح عفاف و حجاب چیست
آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :