تبلیغات
مسلمان امروز - نفوذ شبکه فارسی وان

salam be to

سه شنبه 22 تیر 1389

نفوذ شبکه فارسی وان

نویسنده:   طبقه بندی: خبر، 

نفوذ شبکه فارسی وان

فارسی1 و مالک 
صهیونیست آن!

نظرسنجی ها نشان می دهد درصد بسیار بالایی از بینندگان فارسی وان اذعان دارند که فیلم های این شبکه فسادآمیز است با این حال این شبکه را تماشا می کنند.این درحالی است که معاون سیما چندی پیش گفته بود که برخی شبكه‌های فارسی‌زبان خارج از ایران دچار سؤتفاهم شده‌اند چرا كه اصولا ما آنها را رقیبی كه بخواهند در كارما اخلال ایجاد كنند، نمی‌دانیم.

موضوع نفوذ وگسترش تاثیرگذاری شبکه جدید التاسیس فارسی وان در خانواده های ایرانی به یک دغدغه جدی درمیان مسئولان و افکار عمومی تبدیل شده است . در حالی که مسئولان رسانه ملی تلاش دارند تا از کنار این اتفاق ناخوشایند به سادگی عبور کنند روایت های غیرایرانی و ارزیابی های داخلی حکایت از مسایل دیگری دارد .باقری معاون سیما چندی پیش در پاسخ به پرسش خبرنگاران درباره فارسی وان گفته بود که برخی شبكه‌های فارسی‌زبان خارج از ایران دچار سؤتفاهم شده‌اند چرا كه اصولا ما آنها را رقیبی كه بخواهند در كار ما اخلال ایجاد كنند، نمی‌دانیم.

این در حالی است که نظر سنجی از نفوذ عجیب و دامنه دار این شبکه در میان خانواده های ایرانی با وجود اذعان آنها به تاثیرات منفی این شبکه حکایت دارد .

الشرق الاوسط در گزارشی مدعی شد شبکه ماهواره ای فارسی وان ایرانیها را جذب خود کرده و شمار بینندگان شبکه های تلویزیونی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران کاهش یافته است. توماس اردبرینک نوشت شبکه ماهواره ای فارسی وان که رابرت مردوخ نیز یکی از مالکان ان است ، با پخش مجموعه های کمدی و جذاب ، تماشاچیان ایرانی را جذب خود کرده است .در مقابل این شبکه تلویزیونی خشم مسئولان در ایران و مقامات تلویزیون دولتی را بر انگیخته است . این شبکه از هنگ کنگ از مرکز استار تی وی وابسته به نیوزکورپریشن پخش می شود که مردوخ موسس ان است .

یک کارشناس رسانه در این باره به آخرین گفت :واقعیت آن است تا پیش از این، شبكه‎های فارسی زبان ماهواره‎ای در خارج از ایران به‌دلیل ضعف بنیه مالی، فاقد برنامه‎های متنوع بودند. حجم قابل توجهی از برنامه‌های آنها نیز اختصاص داشته به برنامه‎های كسل‌كننده مجری‌محور، پخش كلیپ‎های موسیقی تكراری و نمایش فیلم‎ها و سریال‎هایی كه در سال‌های دور و نزدیك در داخل كشور ساخته شده و بارها نیز به نمایش در آمده‎اند. به این ترتیب خیلی زود این شبكه‎ها با وجود رشد قارچ گونه تعدادشان، تازگی خود را از دست داده و در جذب مخاطب، چندان موفق عمل نكردند. اما فارسی وان شیوه‎ای متفاوت را در پخش برنامه برگزیده و برخلاف انتظار، خیلی زود توانست بخش عمده مخاطبان شبكه‎های ماهواره‎ای فارسی زبان را جذب خود كند.

وی افزود:شاید در ظاهر، سریال‌های این شبكه در مقایسه با شبكه‎های غیراخلاقی در ماهواره، حاوی نمایش صحنه‎های غیراخلاقی به‌صورت مستقیم نباشد و به همین خاطر نیز با واكنش دفعی چندانی از سوی برخی خانواده‎ها روبه‌رو نشده است اما نكته آنجاست كه در لایه‎های زیرین مضامینی كه در این سریال‌ها مطرح می‎شود به‌صورت غیرمستقیم و البته در برخی نیز به‌طور مستقیم، مفاهیمی بسیارغیراخلاقی به مخاطب ارائه شده و از آنجا كه از سیری تدریجی نیز برخوردار است تأثیری عمیق در نابود كردن هنجارهای اخلاقی و فرهنگی خانواده‌ها برجای می‎گذارد تا آنجا كه پس از مدتی بسیاری از این مسائل قبح خود را از دست داده و برای مخاطب هضم‌شده و پذیرفتنی خواهند شد.

 

 

آخرین نیوز

نویسندگان

نظرسنجی

  نظر شما درباره ی اجرای طرح عفاف و حجاب چیست
آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :